Homepage

Marihuana v dětských rukách = buďte na pozoru!

Jsem primárním preventistou na místní základní škole a poslední dobou se často setkávám s dotazy rodičů na téma marihuana. Rodiče zjistí, že se jejich dítě začalo pohybovat ve společnosti uživatelů marihuany, a pochopitelně začnou mít obavy. Právem? To se pokusím blíže objasnit v tomto článku, který by zároveň měl být informací těm rodičům, kteří se třeba ostýchají si podobné informace vyžádat.

Většina českých studií, které se věnují problému užívání marihuany mezi mládeží, dochází k podobným alarmujícím závěrům. Každý druhý středoškolák má s „trávou“ zkušenosti, každý sedmý ji užívá pravidelně a nemalá část uživatelů marihuany se na ní stává závislá už v dětském věku na základní škole. Šluknov rozhodně není výjimkou!

Vzhledem k větší společenské toleranci měkkých drog (alkohol, cigarety, marihuana) obecně v celém Šluknovském výběžku, která je daná především sociokulturním prostředím v regionu, se podle mého názoru Šluknov podílí na neveselé české statistice mnohem výrazněji, než většina dalších měst. Většina uživatelů marihuany kouření vnímá jako projev své svobody a soukromou věc, do které nikomu nic není. Často se obhajují léčebnými účinky konopí, mimochodem diskutabilními. Přitom jsou mladí, krásní a zdraví, léčit se rozhodně nepotřebují.

Psychologové a policisté, kteří někdy na drogové problematice nezletilých pracovali, vám vždy řeknou totéž. Když někdo začne ve třinácti nebo čtrnácti letech experimentovat s alkoholem, marihuanou nebo i pervitinem (všechny zmíněné drogy jsou ve Šluknově běžně dostupné), je potom často velice smutné vidět, jak tito lidé končí.

Čím je tedy marihuana (= usušené části rostliny konopí setého) nebezpečná, a tudíž se nevyplatí před riziky, které přináší, přivírat oči?

Obecně je už mnoho let známé a potvrzené, že marihuana je u velkého počtu mladých uživatelů startovací drogou, po které rádi zkusí i nějaké ty tvrdší, silnější, návykovější. Droga, tedy i marihuana, je látka, na kterou si tělo vypěstuje závislost. Ta potom více či méně řídí náš život a je velice obtížné se jí zbavit.

Marihuana patří mezi halucinogeny = ovlivňuje vnímání. Její účinky silně působí na mozek, který je u mladistvých navíc ještě ve vývoji. Účinky jsou o to horší. Účinná chemická látka v konopí, která mysl ovlivňuje, je THC, které se dříve v sušině pohybovalo v rozmezí jednotek procent. Dnešní podnikatelé, kteří skrytě ovládají dnešní trh s marihuanou, však dokážou vypěstovat rostliny i s 30% obsahem THC. To už potom nemůžeme mluvit o lehké droze, ale o velice silné a nebezpečné závislosti. Kouření marihuany má pro plíce a tělo stejné negativní a rakovinotvorné důsledky, jako kouření cigaret. Tedy dokáže tělo pěkně zhuntovat.

Podobně se ovšem jeho účinky projevují na psychice. Řada studií ukázala, že pravidelní kuřáci marihuany jsou na štíru s pozorností, s pamětí a vůbec s procesem myšlení. Lidově řečeno, po dlouhodobé konzumaci marihuany je možné „zblbnout“. Komunikace s člověkem závislým na marihuaně připomíná spíše dialog z absurdního dramatu. Člověk, který je několik let závislý na marihuaně, je přesvědčen, že má mnohem hlubší vhled do podstaty světa a lidské existence a má sklony k nesmyslným myšlenkovým pochodům. Často trpí halucinacemi. To snad může být pro někoho na chvíli zábavné, ale u psychicky citlivějších jedinců může pravidelné kouření způsobit i apatii, pocity zmaru, paranoiu a schizofrenii. Pocit nedůležitosti všeho kolem nás, šedi běžného života, nesoustředěnost, odpor k povinnostem zesiluje touha pobýt a pobavit se opět s „přáteli“ při společném účinku marihuany. Životní perspektivy takového jedince jsou potom více či méně v troskách.

V další části článku se za měsíc zaměříme na charakteristické chování dítěte, které užívá marihuanu. Dozvíte se, co dělat, abyste riziku kontaktu s konopím u dětí předešli. Pokud již dítě marihuanu užívá, podíváme se, jaké možnosti pomoci rodiče mají.

 

Mgr. Filip Kadeřábek, školní metodik prevence na ZŠ Šluknov

© 2014 Základní škola J. Vohradského Šluknov, okres Děčín | T.G.Masaryka 678, 407 77 Šluknov, telefon: 412 386 395 | kremous.com